Šių metų kovo 10-16 dienomis Erasmus+ programos projekto „Take the e+train“ veiklos persikėlė į Italiją, į Santa Margherita Ligure miestelį, apsuptą kalnų ir jūros. Į kelionę išvykome šauni komanda: Gabrielė Gudaitytė, Elzė Karpavičiūtė, Rugilė Talalytė, 6d klasės mokinės, ir Dominykas Darandovas, 6e klasės mokinys. Vaikus lydėjo projekto koordinatorė Vida Bersėnienė ir mokytojos Živilė Talalienė ir Loreta Kazlauskienė. Mokiniai ir mokytojai išvykai ruošėsi iš anksto, todėl kelionės dieną jautėsi gerai.

Nuskridome į Milaną, o iš ten traukiniu į Santa Margherita Ligure. Puikus gamtovaizdis ir nerimo jausmas, kaip mokinius pasitiks italų šeimos, nors vaikai jau virtualiai su jomis bendravo ir žinojo, kur vyksta. Neapsigavome, buvome sutikti šiltai. Mokiniai išvyko pailsėti, o šalių partnerių mokytojai susitiko per vakarienę ir aptarė viešnagės veiklų planą, pasidalino kelionės įspūdžiais.

Jau kitą rytą prasidėjo intensyvus darbas: mokytojai lankėsi pamokose, aptarinėjo metodus, stebėjo kitas edukacines veiklas. Vaikai dalyvavo pamokose, repetavo projekto dainas lenkų, lietuvių, italų, slovakų, ispanų, graikų kalbomis ir jas įrašė į diską. Pirmadienio vakarą buvo ekskursija po įspūdingas ir žymias Santa Margherita Ligure vietas. Vakare vaikus pasiėmė italų šeimos, kur jie galėjo giliau pažinti šalies bendravimo, maisto, šeimos kultūrą. O mokytojai rinkosi į vakarienę, kur aptariami dienos įspūdžiai ir derinamos kitos veiklos. Antradienis prasidėjo ekskursija traukiniu į Genują, kur grožėjomės išskirtine architektūra ir klausėmės miesto istorijos. Vėliau išklausėme pristatymą apie istorinį Casella geležinkelį ir vykome „siauruku“ į kalnų miestelį. Čia vedė ekskursiją inžinierius, kuris gerai žino šių vietų istoriją, o kelionės pabaigoje buvo paruošti pietūs ir skambėjo itališkos dainos. Vakare pavargę ir pilni įspūdžių grįžome atgal. Trečiadienio rytą vaikai pradėjo nuo sportinių žaidimų salėje, o mokytojai tęsė pamokų stebėjimą, dalinimąsi patirtimi. Vėliau mus priėmė miestelio meras. Maloniai visus pasveikino, pristatė savo kraštą, pasikeitėme atminimo dovanėlėmis. O vakare mūsų laukė kelionė laivu į Portofino- neapsakomo grožio miestelį, vadinamą turtuolių rojumi. Pėsčiomis kalnų ir jūros įrėminta pakrante grįžome atgal. Ketvirtadienį vyko koncertas, kuriame jungtinis mokinių choras dainavo dainas apie traukinuką visomis šešiomis partnerių kalbomis. Džiaugiamės svaria muzikos mokytojos Živilės Talalienės pagalba, rengiant šį koncertą: mokytoja ir akomponavo, ir dirigavo chorui. Gražu buvo klausyti šios vaikiškos draugystės muzikos. Po pietų vykome į La Spezia traukinių muziejų, kur išsamiai buvo pristatyta  geležinkelio istorija. Penktadienį mūsų laukė veiklos bibliotekoje. Darbuotojai supažindino su bibliotekos struktūra, mokiniai skaitė ištrauką iš  J.K.Rowling knygos ,,Haris Poteris“ savomis kalbomis apie tai, kaip Haris traukiniu vyksta į stebukladarių mokyklą. Skyriaus pavadinimas ,,Kelionė iš devinto su trim ketvirčiais perono“.  Po pietų turėjome laisvo laiko, tai ieškojome suvenyrų ir atsisveikinome su Santa Margherita Ligure.

Viešnagė, kupina veiklos, naujų patirčių, atradimų, baigėsi. Dalinomės įžvalgomis, lyginome kultūras, edukacijas, švietimo sistemų skirtumus. Visas dienas jautėme tvyrančią darbinę nuotaiką, šiltą rūpinimąsi mūsų vaikais ir nepaprastai gražų gamtovaizdį, kuriame sklandė itališka bendravimo ramybė ir tolerancija. Su ašaromis akyse atsisveikino italų šeimos su mūsų vaikais. Galvojome apie skrydį namo. Vilniaus oro uoste pasitiko pasiilgę artimieji ir žvarbokas, bet labai ,,savas“ oras. Dar ilgai dalinsimės įspūdžiais ir nepamirštamais vaizdais. Džiaugiamės šiuo Europos Komisijos finansuojamos Erasmus+  programos projektu. Mūsų šaunieji mokiniai Gabrielė, Elzė, Rugilė ir Dominykas žavėjo organizuotumu, entuziastingu įsitraukimu į veiklas, mokėjimu draugauti su kitų šalių vaikais ir geromis anglų kalbos žiniomis. Ši kelionė paliko neišdildomų įspūdžių.

Loreta Kazlauskienė